Kemik uzatma ameliyatları günümüzde çok küçük ameliyat yaralarından kemiğin içerisine yerleştirilen cihazlar ile gerçekleştirilebilmektedir. İlizarov yönteminden farklı olarak bu cihazlar ile tedavi sırasında hastaların konforu ve hareket yeteneği çok daha fazla olmakta (banyo yapılabilmekte); enfeksiyon, eklem sertliği, damar sinir hasarları, ağrı, hoşnutsuzluk, psikolojik sorunlar gibi komplikasyonların olasılığı çok azalmaktadır.

Tarihsel gelişim içerisinde Albizzia cihazı (Dr.Guichet tarafından geliştirildi), ISKD cihazı (Dr.Cole), Fitbone motorlu çivisi (Dr.Baumgart) ön plana çıkmaktadır. Albizza ve ISKD çivileri mekanik uzatma cihazlarıydı, yani hastanın gün içerisindeki hareketleri ile çivi içerisindeki dişli mekanizma uzamayı sağlamaktaydı. Ancak bu durum kontrolsüz uzamaya (çok hızlı veya yavaş) ve buna bağlı ağrı, kemik iyileşmesinde problemler, sinir yaralanmaları gibi sorunlara yol açıyordu. Fitbone motorlu çivisinde ise uzatma hızı ve ritmi cihaza yerleştirilen motor sayesinde dışarıdan kontrol edilebiliyordu.

Dışarıdan kontrol edilebilen “Ellipse Technologies” firmasının üzerinde çalıştığı “Manyetik Rod Teknolojisi” ise dünyada ilk olarak 2010 yılında Prof.Dr.Azmi Hamzaoğlu (Grup Ortopedist ekibi) tarafından omurga cerrahisinde kullanılmaya başlandı.

Omurga uygulamaları sırasında bu teknolojinin uzun kemiklerin uzatılması cerrahisinde kullanılabileceği fikri doğdu. Benimde içerisinde bulunduğum uluslararası konsültan Ortopedistlerden oluşan küçük bir grubun desteği ile ilk Precice çivisi üretildi. Haziran 2011 tarihinde dünyada ilk olarak Türkiye’de bir hastamıza uyguladık. Precice çivisi 3 ay sonra Ağustos 2011 tarihinde FDA tarafından Amerikada onaylandı ve kullanılmaya başlandı.

“ISKD” ve “Fitbone” gibi birinci nesil uzatma çivilerine göre “Precice Manyetik Rod Teknolojisi”aynı anda uzatma veya gerektiğinde yeniden kısaltmaya izin vermektedir. Eski nesil uzatma cihazları tek yönlü çalışmaktaydı ve eğer uzatma sırasında kemik iyileşmesi yavaş gelişiyorsa iyileşmeyi hızlandırmak için uzatmayı durdurup beklemekten başka çare kalmıyordu. Oysa Precice ile uzatma tamamen kontrolümüzde. Ayrıca Precice farklı boylarda üretilebildiği için eski nesil çivilerin uygun olmadığı hastalara ve özellikle de çocuk hastalara bu teknolojiyi uygulamak mümkün olmaktadır.

İletişim Bilgileri