Eksternal fiksatörler bacağa dışarıdan takılan cildi ve kasları geçen çivilerin aracılığı ile kemiği tutan cihazlardır. Üzerindeki vidalar ve menteşeler yardımı ile kemik uçlarını kontrollü ve dereceli olarak uzaklaştırır ve eğriliklerin düzeltilmesini sağlarlar. Günümüzde bu cihazlar bilgisayar programı yardımı ile kullanılmakta ve "akıllı eksternal fiksatörler" olarak isimlendirilmektedir. Akıllı eksternal fiksatörler karmaşık deformitelerin tedavisinde, bazen çocuklarda, bazen de kırık tedavisinde kullanılmaktadır. Kemik uzatma ameliyatı ilk olarak 1960’lı yıllarda Rus doktor Gavril İlizarov tarafından uygulanmıştır. Bu ameliyatlarda uzatılan kemiğe dışarıdan takılan “İlizarov eksternal fiksatörü” diye isimlendirilen cihazlar uygulanmaktaydı. Akıllı eksternal fiksatörler ise İlizarov yönteminden farklı olarak bu işi bilgisayar kontrollünde hatasız olarak yaparlar.

akilli eksternal fiksatorler img01 akilli eksternal fiksatorler img02   akilli eksternal fiksatorler img03  akilli eksternal fiksatorler img04
         
Akilli eksternal fiksator 1 Akilli eksternal fiksator 2      

 

 Şekil: Akıllı fiksatörler bilgisayar programı aracılığı ile eğriliklerin ve kırıkların hatasız olarak tedavi edilmelerine imkan sağlarlar.

İletişim Bilgileri