metin kucukkaya

Prof. Dr. Metin Küçükkaya

Metin Küçükkaya was born in 1969. After graduating from the medical faculty in 1992, he began to show an interest toward lengthening and deformity surgery in adults and children. Over the next fifteen years he continued to focus intensively on classical Ilizarov surgeries including complex foot deformities, as well as a special cable bone transport technique and retrograde lengthening over nail technique he later developed. His special interests include Orthopedic Trauma and treatment of bone infections and mal-nonunions, limb length discrepancies, and congenital deformities involving lengthening nails, hexapod system, and deformity plates. He also participates in various projects designed for the improvement of these devices (http://synoste.com). Dr. Metin Küçükkaya contributed as an organizer (http://www.3dsurgeryistanbul.com/) or speaker to numerous national and international congresses on lengthening and deformity and Orthopedic Trauma, especially regarding minimally invasive bone operations. He was appointed as Professor in Istanbul Bilim University’s Department of Orthopedics and Traumatology in 2010. He is currently part of “Ortopedist Istanbul” (ortopedist.com.tr), a group of Orthopedic surgeons working in the area of orthopedic trauma, arthroplasty, sports medicine, and the spine.


Metin Küçükkaya 1992 yılında Tıp Fakültesin’den mezun olduktan sonra yoğun olarak “Erişkin ve çocuklarda uzatma ve deformite cerrahisi” konuları ile ilgilenmeye başladı. Özellikle 15 yıl boyunca klasik İlizarov cerrahisi yöntemleri, kompleks ayak deformiteleri, kendisinin tarif ederek geliştirmiş olduğu özel teknikler olan “kablo ile kemik transport tekniği”, “Retrograd intramedüller çivi üzerinden uzatma tekniği” üzerinde çalıştı.

Özel ilgilendiği konular içerisine Ortopedik Travma ve kemik enfeksiyonları, eğri kaynamış veya kaynamamış kırıklar, çocuk ortopedisi, kol ve bacak kısalıkları, protez ameliyatları sonrası ortaya çıkan kısalıklar ve kozmetik boy uzatma ameliyatları girmektedir.

Uzatma ve deformite cerrahisininde kullanılan yeni teknolojilerin geliştirilme ve ilk uygulamalarında görev aldı. “Ellipse” firması tarafından üretilen “Precice manyetik uzatma rod” uzatma çivisinin geliştirilmesinde çalıştı ve bu teknoloji ile 2010 yılında dünyadaki ilk ameliyatı gerçekleştirdi. Halen yeni geliştirilmekte olan akıllı metal teknolojisi ile çalışan “Synoste” uzatma çivisi (synoste.com) projesinde görev almaktadır.

2004 yılında Doçent’lik ünvanı, 2010 yılında ise İstanbul Bilim Üniversitesinde Profesor ünvanı aldı. İlgi alanları deformite cerrahisi, protez cerrahisi, spor yaralanmaları ve omurga cerrahisi olan bir grup ortopedi uzmanı “Ortopedist İstanbul” (ortopedist.com.tr) ile beraber çalışmaktadır. Prof.Dr.Metin Küçükkaya her yıl düzenlenmekte olan “Intercontinental 3D Surgery” kursunun başkanlığı yapmakta, birçok kurs ve topantıya konuşmacı olarak davet edilmektedir, ayrıca “Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği”, “AO Travma”, ve “LLRS-ASAMI-North America” üyesidir.

  • Surgical techniques for lengthening and deformity correction of the femur with lengthening nails.
    Kucukkaya M, Sokucu S, Thaller PH.
    Tech Orthop 2015;30: 183–188

  • Bone and joint infection in children.
    Kucukkaya M, Kuzgun U.
    Turkiye Klinikleri J Pediatr Sci 2006, 2(4):47-50

İletişim Bilgileri