estetik boy uzatma gorseli

Estetik boy uzatma cerrahisi nedir?

Hiçbir fonksiyon kaybı olmadan “boy uzatma sanatı” olarak tarif edebiliriz.

Tamamen dışarıdan kontrol edilebilen “Precice manyetik rod teknolojisi” ile estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarını mümkün kılmaktadır.

Kemik uzatma cerrahisi çok uzun zamandır (1903 Codivilla) ortopedik sorunların tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Ancak klasik uzatma teknikleri olan İlizarov - eksternal fiksatör yöntemlerinde estetik uzatmadan söz etmek mümkün değildir. Çünkü bu yöntemlerde dışarıdan takılan çivi ve teller cilt üzerinde kalıcı derin izler bırakmaktadır, ayrıca bu teller ve çiviler kasları ve eklem çevresi yapıları da geçerek kemiği tuttukları için eklem sertliklerine yol açmakta ve uzatma miktarını kısıtlamaktadırlar.

Estetik uzatma ameliyatları bir bacağın kısa olduğu eşitsizlik durumlarından farklılıklar gösterir. Kas yapısı- boyu ve kemik boyu normalde mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Kısa bir bacağı diğer bacak ile eşit hale getirmek için yapılan ameliyatlarda kaslar ve diğer yumuşak dokular kolay uyum sağlarlar. Ancak tamamen normal bir kişinin estetik amaçlı uzatma cerrahisi ile uzatılmasında bu uyumun bozulması riski vardır, bu durumda kişi aksamaya başlayabilir ve ciddi sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu göze alınamaz bir risktir. Modern tıp geliştirmiş olduğu, tamamen dışarıdan kontrol edilebilen “Precice manyetik rod teknolojisi” ile estetik amaçlı boy uzatma ameliyatlarını mümkün kılmaktadır.

Estetik Boy Uzatma Ameliyatları Nasıl Yapılıyor?

* Tıbbi değerlendirme ve konsültasyonlar
* Ameliyat ve hastanede kalış (5 gün)
* Uzatma dönemi ve rehabilitasyon (8 cm - 2 ay)
* Konsolidasyon (uzatma bittikten sonra uzatılan bölgede yeni oluşan kemiğin sağlamlaşması için beklenilen dönem - 3 ay)

 

aysegul kalem

Uzman Klinik Psikolog Ayşegül Kalem

“Neredeyse herşeyin bir makinayla, bir operasyonla değişebildiği, yenilenebildiği günümüzde boy uzatma operasyonları da artık çok alıştığımız burun, göğüs estetik operasyonları arasında yerini almak üzere.  Her gün gelişen tıp dünyası daha öncelerde yalnızca gerekli durumlarda gerçekleştirilen boy uzatma operasyonlarının kozmetik istekler doğrultusunda da uygulanmasını mümkün kılıyor.

Bedensel algımız benlik algımızı tanımlamada anlamlı bir rol oynar. Bu tür operasyonlar bedensel bütünlüğü dolayısıyla bireyin kendilik algısını değiştirir niteliktedir. Bedensel algı dışarıdan nasıl göründüğümüzden veya aynadaki yansımamızdan ziyade, bedensel özelliklerimizi farkında olmak, kabul etmek ve bedenimize iyi bakarak sahip çıkabilmektir. Estetik operasyonların zorunlu sağlık müdahaleleri olmadığını düşünürsek bedene iyi bakmanın yollarından biri olarak da tanımlayabiliriz. Fiziksel renovasyon makyaj yapma, sakal traşı olma düzeyinde olabileceği gibi şartlar uygun olduğu sürece operasyon düzeyinde de olabilir. Böyle bir değişimi isteyen kişilerin karar verme sürecinde ve sonrasında psikolojik destek almaları büyük  önem taşır.”

En sık soru olan “Kozmetik boy uzatma ameliyatı benim için uygun mu?” sorusunun cevabı ameliyatın teknik olarak yapılabilirliği yanında bazı önemli soruların uzmanıyla keşfedilmesini de gerektiriyor;

  • Neden bu ameliyatı istiyorum?
  • Ne zamandır hayalini kuruyorum?
  • Kozmetik operasyonla hayatımda nelerin değişeceğini düşünüyorum?
  • Bu operasyonu olmayacak olursam ne olur?
  • Operasyon sonrasında beni neler bekliyor?
  • Stresle baş etmede ne kadar iyiyim?
  • Baş etme kaynaklarımı ne kadar iyi kullanabilirim?
  • Operasyon sonrası iyileşme süreci hayatımı ne şekilde etkileyecek?
  • Yeni boyuma, bu değişime alışma sürecim nasıl olacak?

 

arman apelyan mari apelyan

Fizyoterapist Arman Apelyan, Mari Apelyan

Dışarıdan kontrol edilebilenmanyetik rod teknolojisi ile uzatma yapılan hastalarda diğer yöntemlere göre hızlı bir rehabilitasyon yapılabilmekte, daha iyi kozmetik sonuçlara ulaşılabilmekte ve hastalar günlük yaşama daha çabuk dönebilmektedirler. Ameliyat sonrasında hastalar ilk gün yürüteç ve koltuk değneği yardımı ile kısmi yük verdirilerek yürütülür, basit izometrik egzersizler öğretilir, merdiven eğitimi, ev egzersiz programı verilerek taburcu edilir ve daha sonrasında ayaktan rehabilitasyona devam edilir. Arzu edilen uzunluğa ulaşıldığında rehabilitasyon sıklığı azaltılır ve uzatılan kemikte kaynama oluştukça kademeli olarak hastanın yük verdirilmesi arttırılarak tek değnek ve değneksiz yürümeye geçilir. Hastanın normal hayatına dönüşü sağlanır."

Sürekli gelişen yeni teknoloji olmaları ve fiyatlarının yüksek olması nedeni ile sınırlı kullanılan bu cihazlar yakın geleceğin kaçınılamaz teknolojileridir. Ancak bütün bu avantajları sayesinde "Manyetik Rod Teknolojisi - Precice" kozmetik boy uzatma ameliyatlarını hiçbir fonksiyon kaybı olmadan ("estetik boy uzatma sanatı") yapılabilir kılmaktadır.

İletişim Bilgileri