Handan Karamanlı / İstanbul (Yaş: 23)

Dışarıdan kumandalı boy uzatma yöntemi:

Dışarıdan kumandalı boy uzatma yöntemi ile dünyada ilk kez tedavi edilecek hastanın yani o şanslı ismin kendim olduğunu öğrenince çok heyecanlandım.

İnsan kendisini ne kadar sevdiğini, kendisine ait bir uzantısının eksikliğini yaşadığın da anlıyormuş. Ah benim sevgili bacağım; bana kendimi sevmeyi öğrettiğin için teşekkür ederim sana. Yanımdayken bana yardımcı olamamanın eksikliğini ve acısını sana en çok ihtiyacım olduğu zamanlarda öğrendim ve kendime ait olanı ne kadar sevmem gerektiğini de. Sana rağmen ayakta kalabilmenin zorluğunu yine senin varlığın da öğrenmek.  Üstelik tarifsiz acılarla. Ama senden vazgeçmemi engelleyen de bu acılarmış meğer kendin için bana ödettiğin bu büyük bedel bağlamış beni sana. Çocukluğum da önemsememiştim senin bana bu kadar yakın ve bu kadar benden uzak oluşunu. Çocukça cevaplar veriyordum senin adına ve hep seni haklı çıkarıyordum. Öyle ya aslın da varlığını görebilirken yokluğunu yaşamamın tek suçlusu bendim. Bana öğrettiğin asıl şey “bedelini ödediğimiz her şey bizim için değerlidir'' konusuymuş. Ve ben senin bedelini çok ağır ödedim, bu yüzden artık vaz geçilmezimsin.

Bu benim hikayem. Aslın da bizim hikayemiz. Beş yaşında ki bir çocuğun olağandan, acılar üstü bir hale dönüşü veren hikâyesi. Evinin balkonun da sıradan oyunlar oynayan bir çocuğun sıra dışı bir hamleyle balkondan atlama tecrübesi edinmesi ve beş yaşından sonraki tam yirmi yılını inanılmaz acılarla dolduran bir hikâye. Arkadaşlarımla Ağaca tırmanmayı öğrenemeden geçip gitti 25 yılım ve bunun yirmi yılı Hasta haneler, doktorlar, kucakta taşınmalar, annemin gözyaşlarının yüreğimi yakan ıslaklığı. Belki de en çok acıtan buydu bir çocuğu: Annesinin kendisi için kahrolduğunu ama bunu belli etmemeye çalışarak her zaman ümit aşılamaya çalışması.

Bacağımın on iki santim kısa kalmasına bile razı olacak kadar beni benden alan bu yirmi yılı geri kazanamayacağımı biliyorum. Fakat umut etmenin de nasıl bir şey olduğunu bu yirmi yılda çok iyi öğrendiğimi düşünüyorum. Annemin tüm telkinlerinin, bana göstermemeye çalıştığı ama her elimi tutuşun da hissettiğim o yakıcı sıcaklığının üzüntüsünü bastırmak için kendini zorlamasından kaynaklandığını nasıl öğrendiysem. Bu yirmi yılda umut etmeyi ve umutlarım için yaşamayı da öğrendim..

Ve umudunu yitirmemek çağırıyormuş onu gerçekleştirecek çözümleri. Prof.Dr Metin Küçükkaya benim genç kadınlığa evrilen hayatımın normale dönmesini sağlayacağına inandığımız o umudu ararken aydınlattı yüzümüzü. Annemin, benim ve çevremde ki beni gerçekten sevdiklerini bu yirmi yılda her zaman bize hissettiren herkesin umudunun yeni adı oluvermişti bir anda.

Doktorumla ilk görüşmemizde bacak kısalıklarının tedavisi olan bir hastalık olduğunu çocuklardan başlayıp 40lı yaşlarda bile bu ameliyatın başarıyla yapıldığını anlattı.
Daha sonra uzaktan kumandalı boy uzatma yöntemi ile Dünyada ilk kez tedavi edilecek hastanın yani o şanslı ismin kendim olduğunu öğrenince çok heyecanlandım.
Doktorumun gerçekleştirmiş olduğu başarılı ameliyatlarına olan güvenim ve bu ameliyatı olma isteğimle ‘’VARIM’’ dedim.  08.o6.2011 tarihinde ameliyat oldum ameliyatım çok başarı bir şekilde gerçekleşmişti ve artık uzatma aşamasına gelmiştik milim milim uzattığım bacağımda değişimler başlamıştı.
Bütün terapi boyunca da sürdü bu değişim. Öyle inanmıştım ki; süreyi kısaltabilmek adına bütün programa harfiyen uyarsam her şeyin daha çabuk olacağına. Bacağıma ve hayatıma daha çabuk kavuşacağımı düşünüyordum. Öyle de oldu. Bu hayatım için bir zaferdi Büyük bir sabırla milim milim uzattığım bacağım bu gün diğer bacağımla eşitlendi

Ben beş yaşıma yeniden geri dönemem. Yaşananları geri sararak  ve beni seven bütün insanların benim için katlanmak zorunda kaldıklarını olmamış kabul edemem. Şu an 26 yaşında ki bir kadının yirmi yılı beş yaşında ki bir çocuğun çocuksu hatası uğruna acılarla geçti.
Ben tüm bu yaşadıklarımın önce bana beni kazandırdığını düşünüyorum ve bana çevremde ki gerçek sevgiyi gösterdiğini elbette. Belki çok acılarım oldu. Fakat belki de bir çok kimsenin hiç ulaşamayacağı kadar da çok sevgiye maruz kaldığımı biliyorum.

Yirmi yıldır süre gelen acılarımı çok kısa sürede uyguladığı tedavi yöntemleriyle sonlandıran. Ve yirmi yıldır çoğunlukla fark edemediğim ama içinde yüzdüğüm sevgi denizini bütün netliği ile görmemi sağlayan. Geleceği yeniden yaşamın bütün renkleriyle görmemi sağlayan doktorum Prof.Dr Metin Küçükkaya ya teşekkür etmeli miyim sizce. Hayır. Teşekkür Doktorumu sıradanlaştırmak olur diye düşünüyorum. Ben doktorumu hayatımın sonuna kadar sevgiyle saygıyla ve her zaman gülümseyerek anmanın onun emeklerinin asıl karşılığı olacağını düşünüyorum. Ve ben böyle mutlu olabilirim.
İyi ki varsınız Prof.Dr Metin Küçükkaya…

İletişim Bilgileri