Yasemin Karakaya / İstanbul

"Taylor Spatial Frame" / "Motorlu Çivilerle Boy Uzatma Tekniği"

Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA kimdir?

Biliyorum hepiniz benden ansiklopedik bilgi bekliyorsunuz. X Üniversitenden mezun oldu. Y hastanesinde uzmanlığını yaptı. Z yılında Doç. W yılında Prof. oldu vs. Hayır sizlere ansiklopedik bilgi veremeyeceğim ama size benim için ne kadar önemli şeyler yaptığını anlatacağım.

Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA "Taylor Spatial Frame" "Motorlu Çivilerle Boy Uzatma Tekniği" "Mıknatıslı ve Uzaktan Kumandalı Boy Uzatma Yöntemi"ni  Türkiye'de ilk uygulayan kişidir. Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA boy uzatma konusunda Türkiye'de tam bir otoritedir.

Benim Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA ile tanışmam evde merdivenlerden düşmenle başlayan uzun bir hikayesi vardır. Sizlere o hikayeyi anlatarak sizleri sıkmak istemiyorum. Herkesin araştırarak bulduğu bu değerli bilim adamını ben hiç bilmeden tamamen tesadüfler sonucu tanıdım. Bu değerli bilim adamının Türkiye'de ilk kez uyguladığı iki yöntemini de tek bacakta uyguladığı doğuştan kalça çıkıklığı olan daha önce defalarca ameliyat olması rağmen sadece acısını çekmiş fakat fayda sağlayamamış, femur kemiği hem yamuk hem de 4,5 cm kısa olan hastasıydım.  14 Ocak 2010 günü yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla Motorlu Çivi femur kemiğimin içine yerleştirilmiş, bu çivi sayesinde yamuk olan femur kemiğim hem düzeltilmiş hemde 4,5 cm uzatılmıştı. Bu süreç tam 5,5 ay sürdü. 2010 Temmuz'unda yürümeye başladım.

Ben hastaneye sadece kısa bacağımı uzatmak için yatmıştım. Ama Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA benim yamuk dizimi de farketmiş, bu uzatma işleminden sonra onu da düzelteceğini söylemişti. Bense yamuk dizimin düzeltilecek bir tedavisi olduğunu bile bilmiyordum. Bu benim için hayalin ötesinde bir şeydi. Bunu söylediğinde ve odamdan çıktığında ben artık mutluluk gözyaşlarıma engel olamıyordum. Nitekim, Ağustos 2010'da da  tibia düzeltme ameliyatı olmuş ve bacağıma "Taylor Spatial Frame" denilen fiksatör takılmıştı. Bu tedavim de tam 3.5 ay sürdü. Aralık 2010'da fiksatör bacağımdan çıkartıldı. Eylül 2011'de femur kemigime takılan Motorlu Çivi çıkartıldı. Di'li geçmiş zaman kullanıyorum çünkü aylar öncesinde bütün tedavim sona erdi.  Bu tedavi sona erdiğinde bacağımdaki değişimi fark etmemek imkansızdı bacağım tedavi öncesindeki bacak değildi,  sanki sihirli eller bir dokunuş yapmış ve onu sanat eserine dönüştürmüştü :)))

Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA ameliyat öncesi bu ameliyatla ilgili bana bir tane olumlu birşey söylememesine rağmen ben ona çok güvenmiş çok  inanmıştım! Heyecanla bekledim her iki ameliyatımı da. Onda insana güven veren bir duruş vardı. Bana uyguladığı her işlemde sorumluluğu olan bu eşsiz insanı bende  hastası olarak sürece elimden geldiği ve gücümün yettiği kadar sorumluluklarımı yerine getirerek katkıda bulunmaya çalıştım. Hiç bir zaman modumu düşürmedim, inancımı kaybetmedim, kendimi doktorum ile hep güvende hissettim. Anlayacağınız ben bu tedaviden, bu tedavinin sonucundan çok memnun kaldım. Evet, uzun soluklu bir süreçti ve bu uzun soluklu sürece dönüp baktığımda güven duyduğum bir doktor,  gayet güzel görünen mucizevi bir bacak, beni bekleyen konforlu bir yaşam gördüm. İçimdeki heyecanı da mutluluğu da kelimelere dökmem imkansız, her kelime yetersiz kalıyor anlatmak için.

Benden sonra  ameliyat olan mıknatıslı uzatma yapılan Hande Karamanlı izlediğim videosunda "bu benim hayalimdi" diyor.  İnsanın  hayal ettiği şeye ulaşması harika bir duygu bense hiç hayal etmediğim bir şeye sahip oldum. Bunun mutluluğu ise ancak yaşanır anlatılamaz...

Bu gün şuan bacağıma baktığımda yeni duruma alışmış olmama ve üzerinden aylar geçmesine rağmen  hâlâ mutluluk gözyaşlarıma engel olamıyorum. Anlayacağınız ben Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA ile mutluluktan ağlamanın ne kadar güzel olduğunu keşfettim... Biliyorum Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA bu işin hep bilimsel yönüyle ilgilendi ama ben bunca zaman geçmesine rağmen ne hissettiğimi bu yazı ile tekrar hatırlatmak istedim.

Bu hayatta bana en güzel hediyeyi: uzatmayı hiç bir zaman düşünmediğim (bu durumu fazlasıyla içime sindirmiş olduğumdan) kısa bacağımı uzatarak, düzeltilebileceğini bile bilmediğim yamuk dizimi düzelterek veren insana herkesin huzurunda teşekkürü borç bildim. İçimde kocaman bir minnet duygusu hani "eli öpülecek insan" derler yaa işte o Prof. Dr. Metin KÜÇÜKKAYA benim için.

Bu yazıyı da o mükemmel insanın doğum gününü kutlamak ve beni böyle mutlu eden, 32 yaşımda sağlığıma kavuşmama neden olan, daha konforlu bir hayat sunan,   sadece bana değil benim gibi onlarca, yüzlerce hastası adına yazıyorum. Sadece fayda sağlayanlar adına da değil belki gerçekten ihtiyacı olan insanları da haberdar etmek icin... Nice güzel, mutlu, sağlıklı, huzurlu ve başarılarla dolu yaşlara diyorum...

Ben kim miyim? Ben onu her hatırlayışımda mutluluk gözyaşlarına ve yüzünde oluşan kocaman tebessüme engel olamayan, doktoruna güvenmekten ve inanmaktan hiç vazgeçmeyen ESKİ hastası Yasemin KARAKAYA.

İletişim Bilgileri